MAN BUS Sp. z o. o. Starachowice
PKC GROUP Motherson
OKIN
EURO VIG
![]() - kiedy byłeś w pracy, a kiedy na urlopie - kiedy byłeś chory - kiedy byłeś na nadgodzinach, a kiedy odbierałeś godziny i pozwoli - podsumować ilość wykorzystanego urlopu w ciągu roku - obliczyć szacowaną wysokość Twojego wynagrodzenia - obliczyć wysokość potrąceń i dodatków do wynagrodzenia - obliczyć wysokość premii Sprawdź sam i zapomnij o zapisywaniu tych danych w zeszycie...
W dniu dzisiejszym o godzinie 15.00 związki zawodowe zostały powiadomione przez dyrektora PKC Group Poland Tomasza Sokolewicza o przeprowadzeniu przez firmę zwolnień grupowych. Zwolnienia te mają objąć aż 100 osób. Według dyrektora spowodowane jest to kolejnym zmniejszeniem zamówień MAN-a na wiązki elektryczne. Z pisma, jakie otrzymali przedstawiciele związków zawodowych wynika, że zwolnienie zostanie przeprowadzone jednorazowo wobec pracowników nim objętych. Oznacza to, że pracownicy objęci zwolnieniem grupowym otrzymają wypowiedzenia o pracę w maju z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia. Stosunek pracy tych pracowników ustanie z dniem 30 czerwca 2009 roku. Trzeba zaznaczyć, że zwolnienia grupowe przeprowadzone mają zostać w czasie, gdy nie zostali jeszcze zwolnieni pracownicy (29 osób), którzy wymówienia otrzymali w tym i ubiegłym tygodniu. W sumie w ciągu niewielkiego okresu czasu zwolnionych zostanie 129 osób. Dodając do tego zwolnienie 28 osób w styczniu bieżącego roku będzie to 175. Ale to nie wszystko, bo w grudniu roku ubiegłego zwolniono prawie 200 osób. Pracodawca ma 20 dni na wynegocjowanie ze związkami zawodowymi porozumienia dotyczącego warunków zwolnień grupowych.
![]()
Pod koniec ubiegłego tygodnia związki zawodowe zostały poinformowane o kolejnej turze zwolnień w PKC Group Poland firmie powstałej z przejętej przez Finów części starachowickiego zakładu MAN-a. Firma produkuje wiązki elektryczne dla tego niemieckiego koncernu, ale w związku z dramatycznym spadkiem produkcji w MAN-ie ma poważne problemy z zapewnieniem pracy dla pracowników. Jak stwierdził dyrektor PKC Group Poland Tomasz Sokolewicz na chwilę obecną zatrudnienie jest za duże o 85 osób. Firma zwolni 29 pracowników, aby nie wejść w grupowe zwolnienia, co zobowiązywałoby ją do prowadzenia negocjacji ze związkami zawodowymi i powiadomieniem o tym fakcie Powiatowego Urzędu Pracy. Już następnego dnia (w czwartek) wręczono wymówienia 15 osobom zatrudnionym na umowach terminowych. Kolejne 14 osób zwolniono w poniedziałek (4 maja). Niestety niewiele to zmieni sytuację firmy, dlatego zarząd wystąpi do pracowników o to, aby każdy z pracowników produkcyjnych wziął 1 dzień bezpłatnego urlopu. Pozwoliłoby to na uniknięcie dalszych zwolnień do miesiąca sierpnia. Na chwilę obecną nie jest wiadome jak będzie wyglądała praca w ostatnich miesiącach bieżącego roku. Trzeba przypomnieć, że od czasu, gdy PKC Group przejął wydział produkcji wiązek elektrycznych (1 stycznia 2009) roku zatrudnienie zmniejszyło się o ponad 200 osób. Ostatnie zwolnienia (28 osób) były w styczniu.
![]() ![]()
W ubiegły piątek w Warszawie odbyło się zebranie Sekcji Krajowej Przemysłu Motoryzacyjnego NSZZ "Solidarność", które w całości poświecone było sytuacji w zlokalizowanych w Polsce zakładach motoryzacyjnych. Było to już kolejne zebranie w tej sprawie. Niestety jak stwierdziła większość przedstawicieli poszczególnych zakładów sytuacja nie tylko, że się nie poprawiła to w większości zakładów nastąpiło pogorszenie (dramatyczna sytuacja jest w FSO i w Volvo). Jedynie w Volkswagenie i w "Fiacie" nastąpił wzrost produkcji, co w przypadku Volkswagena spowodowane jest decyzją rządu niemieckiego o dopłacie 2500 euro do każdego nowo kupowanego auta. Niestety wszystko wskazuje na to, że jest to chwilowa poprawa. Według ocen kryzys powróci do tych firm już pod koniec roku i to być może w zwiększonym wymiarze. Zebrani wyrazili zaniepokojenie i niezadowolenie wobec braku działań rządu polskiego w trudnej sytuacji nie tylko branży motoryzacyjnej, ale i innych gałęzi polskiej gospodarki. Dla "Solidarności" niezrozumiałe jest, że rząd nie podjął ze związkami zawodowymi i związkami pracodawców merytorycznych negocjacji w sprawie paktu antykryzysowego opracowanego przez te dwa gremia. Zdaniem związkowców pakiet antykryzysowy pomógłby przedsiębiorstwom znajdującym się w trudnej sytuacji przetrwać kryzys a tym samym utrzymać miejsca pracy. Sekcja Krajowa Przemysłu Motoryzacyjnego NSZZ "Solidarność" postanowiła wysłać do premiera Donalda Tuska kolejne już pismo w sprawie podjęcia przez rząd działań antykryzysowych.
Załóż konto
Nie pamiętam hasła
Solidarność w
Dostęp do tych informacji mają tylko zalogowani użytkownicy
Ostatnio dodane
Ostatnio na forum
Statystyki
Dostęp do tych informacji mają tylko zalogowani użytkownicy
Top tygodnia
Dostęp do tych informacji mają tylko zalogowani użytkownicy
|