Zmień na ciemny motyw
W dniu 24 czerwca 2026 r. przy bramie do zakładu Odlewnie Polskie w Starachowicach odbyły się uroczystości związane z 50 rocznicą protestów, które miały miejsce w czerwcu 1976r. w FSC Starachowice. Głównym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej strajk robotników w FSC Starachowice . Pracownicy FSC przerwali prace w geście solidarności ze strajkującymi pracownikami z Radomia, Ursusa i Płocka.
Tablica "Starachowicki Czerwiec '76" została ufundowana przez Instytut Pamięci Narodowej, a realizację zajęły się Odlewnie Polskie S.A. wraz z MOZ NSZZ "Solidarność" Odlewnie Polskie S.A. Pomysł tablicy przedstawiło Stowarzyszenie Wolni I Solidarni.
W uroczystości uczestniczyli: Poseł na Sejm RP Agata Wojtyszek oraz Krzysztof Lipiec. Zastępca Dyrektora IPN z Krakowa Michał Wenklar, Dr. Marzena Grosicka z IPN Kielce, Przewodniczący Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" Waldemar Bartosz, zastępcy Mieczysław Gójski oraz Artur Jopek. Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek. Wicestarosta Powiatu Starachowickiego Małgorzata Galas- Bąba
W uroczystości Komisję MOZ NSZZ „Solidarność” reprezentowali i złożyli wiązankę: Przewodniczący Komisji Puchała Wojciech, W-ce Przewodnicząca Małgorzata Żłobecka oraz Skarbnik Komisji Marcin Szweagierczak.
Zdjęcia