Zmień na ciemny motyw
W dniu dzisiejszym, tj. 21 kwietnia 2026r. odbyło się comiesięczne spotkanie Przedstawicieli pracodawcy z Przedstawicielami Związków Zawodowych działających w MAN Bus Starachowice. W spotkaniu uczestniczyli: Kierownik Zakładu, Kierownik Wydziału HR, Kierownik Działu BHP, Kierownik Utrzymania Ruchu, Przedstawiciel KKS, SIP, Pracownik Działu Komunikacji, Przedstawiciel AV oraz Przedstawiciele Związków Zawodowych działających w MAN Bus Starachowice.
Na początku spotkania Pani Kierownik Wydziału HR przedstawiła stan zatrudnienia na koniec marca 2026r, który wynosi: ogólnie 3382 pracowników, w tym 2444 pracowników fizycznych zatrudnionych przez MAN (plus 389 osób zatrudnionych przez APT) i 546 pracowników umysłowych zatrudnionych przez MAN (plus 3 osób zatrudnionych przez APT). Przedstawione zostały dane na temat absencji chorobowej na koniec marca 2026, która jest na poziomie 4,2 %, przy celu 3,5%. Fluktuacja za m-c marzec 2026r jest na poziomie 0,23%, (bez osób odchodzących na rentę i emeryturę). Zatrudnionych w lutym, przez MAN (są to pracownicy, którzy przeszli z umowy APT na umowę MAN) zostało 32 pracowników  fizycznych + 3 umysłowych oraz przez APT 9 pracowników fizycznych + 3 umysłowych.
Przeszkolonych zostało 1167 osoby (5437 godzin) z zakresu: techniki umiejętności podstawowych i elektrycznych, klejenia, BHP/zdrowie i ochrona środowiska, elektromonter, metody rozwiązywania problemów, odpowiedzialność za jakość, standardy jakości, połączenia skrętne, upinanie wiązek elektrycznych, czytanie rysunków technicznych, 5 S, 7 marnotrawstw.
Przedstawiony został kalendarz produkcyjny na najbliższe miesiące, gdzie planowanych jest w maju, czerwcu i liopcu 2026r po 11 jednostek dziennie, Chasiss + Box maj czerwiec lipiec po 2-3 szt. dziennie. Na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze decyzji i terminy wprowadzenia 12 jednostek dziennie.  
Następnie Kierownik BHP przedstawił informację odnośnie wypadkowości, w m-cu marcu 2026r miało miejsce 2 wypadki przy pracy.
Następnie omawiane były tematy zgłoszone na ostatnich spotkaniach i stopień ich realizacji.
Przewodniczący NSZZ Solidarność zgłosił nowe tematy:
- hałasujące wózki do transportu korpusów na hali 60 oraz do transportu siedzeń z magazynu (uszkodzone koła)
- nie wszystkie wózki tzw. „żabki” wyposażone są w ostrzegawcze światło niebieskie
- utrudniony dostęp do automatu z kawą dla pracowników placówki rurek
- nie bezpieczne przedmioty na szafkach ubraniowych w szatni męskiej łącznik ”B”
- przez nie sprawną obrabiarkę CNC AVIA na dziale części pracownik „fazuje” blachę 6 mm za pomocą szlifierki kątowej
Zgłoszone zostały również tematy: pytanie czy operator automatów z napojami wprowadzi zwrot opakowań kaucyjnych – nie, hala55 zapach kleju w biurach przy MAN shop, czy zmieniły się zasady pobierania z magazynu pomocniczego, czy planowane jest przedłużenie letniej przerwy urlopowej, kiedy koniec remontu łazienki na X-CAB, nie przyjemny zapach w łazienkach na magazynie.
 
Puchala_wojciech
Wczoraj o 13:57