Zmień na ciemny motyw
Czy widziałeś już nasz dziennik obecności i kalkulator wynagrodzenia, który zapamięta
- kiedy byłeś w pracy, a kiedy na urlopie
- kiedy byłeś chory
- kiedy byłeś na nadgodzinach, a kiedy odbierałeś godziny
i pozwoli
- podsumować ilość wykorzystanego urlopu w ciągu roku
- obliczyć szacowaną wysokość Twojego wynagrodzenia
- obliczyć wysokość potrąceń i dodatków do wynagrodzenia
- obliczyć wysokość premii

Sprawdź sam i zapomnij o zapisywaniu tych danych w zeszycie...
Pon 25 Cze 2012, 17:07
Zdjęć: 32
Szkolenie związkowe
2012-06-25T17:07:22+02:00
W dniach 22-23.06.2012 członkowie Komisji NSZZ "Solidarność" będąca Międzyzakładowej uczestniczyli w szkoleniu, którego tematem było: tworzenie związku zawodowego, działalność związkowa, kontakty z pracodawcą, skuteczność związku zawodowego. Szkolenie prowadził ekspert z Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" kierownik działu szkoleń Komisji Krajowej Janusz Zabiega. Szkolenie było bardzo ciekawe a jego uczestnicy NSZZ "Solidarność" będąca brali w nim aktywny udział, bowiem nie było to typowe szkolenie, podczas którego prelegent mówi a szkoleni słuchają. Odmienność od innych szkoleń polegała głównie na tym, że przeprowadzane były test, inscenizowane sytuacje występujące w trakcie pracy związkowej, prowadzone były dyskusje itp. Związkowcy poznali fachowe metody działalności związkowej, co jak wynikało z ich wypowiedzi pozwoli im na skuteczniejszą działalność w ich wydziałach. Ważną sprawą, o której mówił Janusz Zabiega to spojrzenie na związki zawodowe z punktu widzenia pracodawcy.
Nie 24 Cze 2012, 14:39
Grupowe zwolnienia MAN w toku
2012-06-24T14:39:58+02:00
W dniu 19 czerwca podpisane zostało porozumienie pomiędzy Zarządem MAN-a a związkami zawodowymi dotyczące zwolnień grupowych. Porozumienie to reguluje zasady zwolnień grupowych jak również wysokość odpraw, jakie otrzymają zwalniani pracownicy. Warto dodać, że do zwolnienia zgłosiło się 118 osób, z czego zwolnionych zostanie 117 pracowników. Jedna osoba wycofała swój wniosek o dobrowolne zwolnienie gdyż pracodawca zagwarantował jej przedłużenie umowy na dwa lata. Wśród tych, którzy się zgłosili jest 19 osób zatrudnionych na mowach na czas nieokreślony. Najwięcej osób do dobrowolnego zwolnienia zgłosiło się z wydziału montażu a także spora grupa spawaczy. Tylko jedna osoba zgłosiła się z magazynu. Jak z tego wynika do skompletowania list osób do zwolnienia potrzeba jeszcze około 70 osób. Osoby te będą wytypowane na podstawie ocen, które kierownicy przeprowadzą na początku lipca a także ankiet tzw. socjalnych, które pracownicy wypełnili. Oceny i ankiety dotyczą tylko pracowników zatrudnionych na umowach na czas określony, bo tylko nich dotyczyć będą zwolnienia. Poszczególne kryteria ankiety i oceny są punktowane. Punkty te zostaną zsumowane. Od ilości punktów zależy czy pracownik zostanie zwolniony czy zostanie w firmie. Osoby, które zgłosiły się dobrowolnie do zwolnienia otrzymają wymówienia jeszcze w tym tygodniu, ale rozwiązanie umowy o pracę nastąpi z dniem 31 sierpnia. Osoby te z dniem 1 lipca zostaną zwolnione ze świadczenia pracy z prawem do wynagrodzenia z tym, że w tym okresie są one zobowiązane wykorzystać urlop należny za okres zatrudnienia. Jeżeli pracownicy wyrażą wolę wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę to takie sytuacje będą rozpatrywane indywidualnie. Osoby wytypowane do zwolnienia w ramach oceny (około 60 - 70 pracowników) otrzymają po przerwie urlopowej porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę z dniem 30 września. W okresie od wręczenia porozumienia do 30 września osoby te będą zwolnione ze świadczenia pracy z prawem do wynagrodzenia z tym, że w tym okresie są one zobowiązane wykorzystać urlop należny za okres zatrudnienia. Osoby, które dobrowolnie zgłosiły się do zwolnienia otrzymają dodatkowe odprawy w wysokości dwu pensji. Odprawy te to sukces NSZZ "Solidarność", która wnioskowała o to, aby uruchomiony został program dobrowolnych odejść i wypłata tym, którzy się do tego programu zgłoszą specjalnego dodatku w takiej właśnie wysokości. W sumie z MAN-a zwolnionych zostanie około 220-230 pracowników gdyż pamiętać należy, że tuż przed decyzją o grupowych zwolnieniach zwolnionych zostało prawie 30 osób.
Czw 7 Cze 2012, 13:39
Komisja Międzyzakładowa
2012-06-07T13:39:13+02:00
W ubiegłą środę (6.06.2012) odbyło się comiesięczne zebranie Komisji Międzyzakładowej. Na wstępie zebrania przyjęto do Związku czterech nowych członków. Następnie przewodniczący Komisji Jan Seweryn przedstawił relację z czerwcowego posiedzenia Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność", na którym oceniono przebieg akcji protestacyjnych, jakie "Solidarność" prowadziła w związku z wydłużeniem przez rządu okresu uprawniającego do przejścia na emeryturę. Chociaż ustawa emerytalna została przez prezydenta podpisana Związek w dalszym ciągu prowadził będzie działania, aby jak to określa przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda, ustawa ta wylądowała w koszu. W najbliższym czasie we wszystkich miastach pojawią się bilbordy i plakaty z hasłem "I tak zwyciężymy…Solidarność" a wśród członków Związku rozprowadzone zostaną znaczki z tym samym hasłem. Zaniepokojenie Związku budzą zapowiedzi zmian w ustawie o związkach zawodowych, które gdyby zostały wprowadzone doprowadziłyby do ubezwłasnowolnienia związków zawodowych a w konsekwencji do ich likwidacji. Niepokojące są także zapowiedzi zmiany Kodeksu Pracy w tym przepisów dotyczących okresów rozliczeniowych. Następnie przewodniczący przedstawił informacje dotyczące zwolnień grupowych w MAN jak również omówił przebieg spotkania z Zarządem PKC. Dla "Solidarności" dużym zaskoczeniem jest propozycja Zarządu firmy, aby zwolnieniami objęci byli tylko pracownicy zatrudnieni na umowach terminowych jak również to, że zwiększona została liczba osób, które do końca bieżącego roku mają być zwolnione. W związku z zaistniałą sytuacją odbyła się dyskusja, podczas której członkowie Komisji przedstawili swoje opinie w sprawie zwolnień, co pozwoliło na wypracowanie stanowiska, jakie Komisja zajmie w tej sprawie. W dalszej części zebrania podjęto decyzję o zorganizowaniu loterii dla członków Związku, festynu (w dniu 25 sierpnia), wycieczki a także corocznej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Pt 1 Cze 2012, 7:42
Zwolnienia grupowe w MAN!!!
2012-06-01T07:42:09+02:00
W dniu 30 maja związki zawodowe poinformowane zostały przez pracodawcę o zamiarze przeprowadzenia w firmie zwolnień grupowych. Jako przyczynę zwolnień podano postępujący spadek zamówień na nowe autobusy na najbliższe miesiące 2012 roku w wyniku niekorzystnych dla rynku motoryzacyjnego zmian w gospodarce światowej. Pracodawca twierdzi, że aktualne prognozy nie pozwalają na planowanie wzrostu zamówień na nowe autobusy w przewidywanej perspektywie czasowej. Taki stan rzeczy powoduje konieczność dostosowania wielkości zatrudnienia do planów produkcyjnych, tak, aby zachować rentowność działania zakładu pozwalającą na jego dalsze funkcjonowanie. Zwolnieniami objęte mają być wszystkie grupy zawodowe występujące w obszarze Wydziału Autobusów oraz na stanowisku magazynier. Zwolnienia grupowe mają nastąpić w terminie od czerwca do końca sierpnia 2012 roku. W okresie wypowiedzenia pracownicy, którzy otrzymają oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę w ramach grupowego zwolnienia będą zobowiązani do wykorzystania przysługującego im urlopu wypoczynkowego, a w pozostałym okresie wypowiedzenia niepokrytym urlopem wypoczynkowym będą zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem pełnego prawa do wynagrodzenia. Pracownikom, którzy otrzymają oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę w ramach grupowego zwolnienia, a którzy mają trzymiesięczny okres wypowiedzenia zostanie on skrócony do jednego miesiąca. Kryteriami doboru pracowników do grupowego zwolnienia mają być: KRYTERIA PRACY (dyscyplina pracy - punktualność, przestrzeganie czasu i porządku pracy, nieopuszczanie miejsca pracy bez uzasadnienia, gotowość do pracy w godzinach nadliczbowych, absencja chorobowa, nagany i upomnienia, przestrzeganie regulaminu pracy i przepisów; jakość pracy - dokładność wykonywania zadań, ilość błędów terminowość, wykonywanie normy, porządek na miejscu pracy, dbałość o narzędzia pracy, samodzielność, umiejętność pracy bez nadzoru, doświadczenie zawodowe; elastyczność i odpowiedzialność - uniwersalność pracownika, zaangażowanie, gotowość do przejmowania i wykonywania dodatkowych zadań w czasie pracy). KRYTERIA SOCJALNE - ( stan cywilny, ilość członków rodziny na utrzymaniu, kryterium "jedyny żywiciel rodziny", wyjątkowo trudna sytuacja rodzinna). Zwolnienia zostanie przeprowadzone jednorazowo, co oznacza, że pracownicy otrzymają oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę najpóźniej do końca lipca 2012r. W najbliższą środę ma się obyć pierwsza tura negocjacji pomiędzy pracodawcą a związkami zawodowymi dotycząca zwolnień. Podczas tego spotkania NSZZ "Solidarność" zaproponuje pracodawcy swoje uwagi co do sposobu przeprowadzenia zwolnień jak również postulaty dotyczące ograniczenia zwolnień i ich skutków. Od tego czy pracodawca przychylnie ustosunkuje się do propozycji Związku zależy czy "Solidarność" będzie uczestniczyć w dalszych rozmowach.
Pt 25 Maj 2012, 17:35
Zdjęć: 90
Manifestacja prze Pałacem Prezydenckim
2012-05-25T17:35:54+02:00
W dniu 24 maja odbyła się manifestacja NSZZ "Solidarność" będąca kontynuacją protestu Związku w sprawie wprowadzenia ustawy wydłużającej wiek emerytalny do 67 lat zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Związkowcy przyjechali, aby zaapelować do prezydenta Komorowskiego, aby ustawy tej nie podpisywał. Jak wiadomo wcześniej za wprowadzeniem ustawy pozytywnie wypowiedział się Sejm i Senat. Przed Pałacem Prezydenckim zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy związkowców z całej Polski. Wśród nich byli także związkowcy z MAN-a i PKC ze Starachowic i innych starachowickich zakładów. Przed Pałacem powiewało tysiące flag i transparentów. Manifestacja była bardzo głośna gdyż związkowcy mieli gwizdki, wuwuzele, bębny i syreny. Podczas przemówienia przewodniczącego Komisji Krajowej Piotra Dudy wielokrotnie wznoszone były okrzyki "Solidarność", "Solidarność". Piotr Duda krytycznie odniósł się do pomysłu wydłużenia wieku emerytalnego i stwierdził, że wprowadzenie tej ustawy oznaczać będzie, że Polacy pracować będą aż do śmierci. Przewodniczący jednoznacznie stwierdził, że "Solidarność" nie jest przeciwko pracy do 67 lat, ale czy pracownik chce do tego wieku pracować powinno być prawe a nie obowiązkiem. Piotr Duda poruszył również sprawę tak zwanych umów śmieciowych i płacy minimalnej. Projekty ustawa dotyczących agencji pracy tymczasowej, umów śmieciowych i płacy minimalnej "Solidarność" złożyła już kilka miesięcy temu, ale jak dotychczas nic się w tej sprawie nie dzieje. Zwracając się do prezydenta Komorowskiego przewodniczący Duda stwierdził, że od tego czy podpisze on ustawę czy nie będzie zależało czy okaże on się prezydentem wszystkich Polaków czy tylko Platformy Obywatelskiej. Następnie delegacja związkowców pod przewodnictwem Piotra Dudy udała się na spotkanie z Prezydentem Komorowskim. W skład delegacji weszli członek prezydium Komisji Krajowej Henryk Nakonieczny oraz wiceprzewodniczący Komisji Krajowej Jerzy Wielgus. W czasie, gdy przewodniczący wraz z delegacją przebywał w Pałacu Prezydenckim do manifestantów przemawiali szefowie regionów i branż. Po kilkudziesięciu minutach Piotr Duda powrócił z Pałacu Prezydenckiego i poinformował zgromadzonym, że projekty ustaw a także apel o nie podpisywanie ustawy o wydłużeniu wieku emerytalnego zostały prezydentowi przekazane. Szef "Solidarności" stwierdził, że nie ma większych złudzeń, co do tego jak zachowa się prezydent, ale jednocześnie dobitnie powiedział, że walka Związku o wyrzucenie tej ustawy do kosza nie kończy się i będzie kontynuowana aż do zwycięstwa.
Śr 16 Maj 2012, 10:56
Zebranie Komisji Międzyzakładowej
2012-05-16T10:56:00+02:00
W dniu dzisiejszym odbyło się zebranie Komisji Międzyzakładowej. Jak zwykle pierwszym punktem zebrania było przyjęcie do Związku nowych członków. Tym razem do NSZZ "Solidarność" przyjęto 11 osób. W dalszej części zebrania przewodniczący Komisji Jan Seweryn przedstawił relację z posiedzenia Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność", które odbyło się w dniu wczorajszym. Najważniejsze sprawy, o których mówiono na Regionie to podsumowanie akcji protestacyjnych w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego, likwidacja PKS w Kielcach, Jędrzejowie i Końskich, sytuacja w Kieleckich Kopalniach Surowców Mineralnych (zakład został celowo doprowadzony katastrofalnej sytuacji finansowej przez spółkę DSS, która rok temu firmę kupiła), a także sytuacja w kieleckim MPK. W dalszej części obrad Komisji przewodniczący omówił sytuację w MAN i PKC. W MAN duże zaniepokojenie pracowników wywołała informacja o zwolnieniu 30 osób a także (jeszcze niepotwierdzone) zapowiedzi dalszych zwolnień. Niepokojące jest to, że w dalszym ciągu występują przerwy w pracy spowodowane niedostateczną ilością zamówień na produkowane przez firmę autobusy. To właśnie jest przyczyną ograniczania zatrudnienia. Zwolnieniami najbardziej zagrożeni są pracownicy zatrudnieni na umowach terminowych. Jeżeli chodzi o PKC to tam również daleko jest do tego, aby produkcja przebiegała rytmicznie. Okazuje się, że niektóre placówki nie mają dostatecznej ilości pracy, co powoduje, że pracownicy mają dni wolne, które odpracują do końca okresu rozliczeniowego. Niedobrą praktyką w PKC jest zatrudnianie pracowników poprzez agencję pracy tymczasowej. Pracownicy ci zatrudniani są na bardzo krótkie okresy, co powoduje, że ich zarobki są bardzo niskie a ponadto nigdy nie wiedzą, kiedy ponownie (i czy) zostaną zatrudnieni. Koleją sprawą, która budzi sprzeciw Związku to przedłużanie przez PKC w nieskończoność umów terminowych. Niektórzy pracownicy pracują na takich umowach już ponad trzy lata, co stawia ich w niekomfortowej sytuacji gdyż oni również nie są pewni trwałości stosunku pracy. Kolejną sprawa, którą poruszył przewodniczący to szkolenie, które w przyszłym miesiącu zostanie zorganizowane dla wszystkich członków Komisji Międzyzakładowej. Ostatnią sprawa to organizacja wyjazdu na manifestację w dniu 24 maja, która odbędzie się w Warszawie pod Pałacem prezydenckim. Manifestacja ta będzie kontynuacją walki o nie podnoszenie wieku emerytalnego. Całkowity koszt wyjazdu (łącznie z wyżywieniem) pokrywa Związek. Zapisywać można się u przedstawicieli wydziałowych a także w biurze związkowym.
Załóż konto Nie pamiętam hasła
Solidarność w
Dostęp do tych informacji mają tylko zalogowani użytkownicy
Ostatnio dodane
Ostatnio na forum
Żałosne te propozycje zarządu... Podwyżki indywidualne od lipca? Z jakiej racji ludzie pracują po kilka lat na najn...Wczoraj o 16:45 w wątku podwyżki 2025
No i co tu taka cisza nikt się nie odezwie na kolejne plucie nam w twarz tymi ich propozycjami . To już nawet nie jest...Wczoraj o 13:29 w wątku podwyżki 2025
Szkoda tego przywozić i kupować wszystko idzie do kosza.Poniedziałek o 22:06 w wątku Brak posilkow
Statystyki
Dostęp do tych informacji mają tylko zalogowani użytkownicy
Top tygodnia
Dostęp do tych informacji mają tylko zalogowani użytkownicy