Zmień na ciemny motyw
Zaloguj przez Facebook
Zaloguj się
Zobacz także: Rozkład jazdy MZK »
Czy widziałeś już nasz dziennik obecności i kalkulator wynagrodzenia, który zapamięta
- kiedy byłeś w pracy, a kiedy na urlopie
- kiedy byłeś chory
- kiedy byłeś na nadgodzinach, a kiedy odbierałeś godziny
i pozwoli
- podsumować ilość wykorzystanego urlopu w ciągu roku
- obliczyć szacowaną wysokość Twojego wynagrodzenia
- obliczyć wysokość potrąceń i dodatków do wynagrodzenia
- obliczyć wysokość premii

Sprawdź sam i zapomnij o zapisywaniu tych danych w zeszycie...
Sob 5 Gru 2009, 16:09
Zdjęć: 3
Paczki i upominki
2009-12-05T16:09:20+01:00
Jak co roku członkowie naszego Związku otrzymali paczki mikołajkowe. Natomiast członkowie Autonomicznego Klubu Honorowego Dawcy Krwi działającego przy naszej Komisji Międzyzakładowej, którzy oddali w tym roku krew przynajmniej dwa razy otrzymali symboliczne upominki. Wydawanie paczek trwało przez cały czwartek i piątek. Było z tym dużo zamieszania, ale dla nas była to satysfakcja, że związkowcy odchodzili zadowoleni. Niektórzy z nich mieli okazję po raz pierwszy odwiedzić związkowe biuro. To jest też ważne. Osoby, które jeszcze paczek i upominków nie odebrały mogą je pobierać w godzinach funkcjonowania biura, czyli od 6.10 do 14.45. Zapraszamy.
2009-12-03T13:32:18+01:00
Było to ostatnie w tym roku planowe zebranie Komisji Międzyzakładowej, co nie oznacza, że nie będzie jeszcze zebrań w sprawach doraźnych. Tradycyjnie już pierwszym punktem zebrania było przyjęcie do Związku nowych członków. Tym razem przyjęto 22 osoby. Następnie przewodniczący Komisji Jan Seweryn przedstawił relację z obrad Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność", po czym omówił sytuację w firmach, które swoim działaniem obejmuje Komisja Międzyzakładowa a więc: MAN Bus, PKC Group Poland i Gegenbauer Polska. W MAN Bus sytuacja jest bardzo skomplikowana, bo o ile praca na remontach autobusów na chwilę obecną przebiega bez większych zakłóceń to już w wydziałach produkujących autobusy w najbliższych dniach nastąpią przestoje a od 14 grudnia praca zostanie całkowicie wstrzymana. Wznowienie pracy przewidziane jest od 1 lub 6 lutego. W wydziale obróbki mechanicznej stopniowo będzie kończona praca na poszczególnych maszynach a pracownicy mają być przenoszeni do remontowania autobusów. W sumie na początek lutego w wydziale obróbki mechanicznej ma pozostać jedynie około 30 osób. Głównym problemem, z jakim musi się zmierzyć Związek to negocjacje w sprawie podpisania porozumienia o tak zwanym elastycznym czasie pracy. Wprawdzie podczas dwóch tur negocjacji udało się uzgodnić z pracodawcą większą część porozumienia, ale pozostało jeszcze kilka punków spornych. Komisja Międzyzakładowa zajęła w tej sprawie stanowisko i zobowiązała grupę negocjacyjną do przedstawienia go podczas spotkania z Zarządem. Jeżeli chodzi o sytuację w PKC Group Poland to działania Związku doprowadziły do wypłacenia przez Zarząd firmy premii świątecznej. Jest to 910 zł. brutto na każdego pracownika. Niestety tak jak i w MAN-ie firma ma problem z zapewnieniem pracy wszystkim pracownikom i nie jest wykluczone, że i w tym zakładzie podjęte zostaną rozmowy na temat elastycznego czasu pracy. Zaniepokojenie pracowników budzą zapowiedzi wypowiedzenia Układu Zbiorowego Pracy i zmiany umów. Przewodniczący stwierdził, że nie przewiduje, aby w nowych umowach proponowano pracownikom inne stawki niż mają oni obecnie. Gdyby jednak miało to nastąpić Związek odpowiednio zareaguje. Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu nastąpi spotkanie przewodniczącego z przedstawicielami firmy Gegenbauer Polska, podczas którego omówione zostaną bieżące sprawy pracownicze i zasady współpracy Związku z Zarządem firmy. Omówiono sprawę wyborów w Związku i problemy, jakie niewątpliwie wystąpią podczas ich przeprowadzania, co związane będzie z wieloma dniami przestoju w pierwszym kwartale przyszłego roku. Na zakończenie zebrania ustalono sposób rozprowadzenia wśród członków Związku paczek mikołajkowych. Przewodniczący poinformował o wydrukowaniu jeszcze przed przestojem bezpłatnego kalendarza plakatowego oraz o możliwości nabycia w cenie 7,50 ściennego kalendarza trójdzielnego wydanego przez Region Świętokrzyski NSZZ "Solidarność".
2009-11-28T18:46:08+01:00
W dniu wczorajszym w Starachowicach odbyła niekolejna runda negocjacji pomiędzy związkami zawodowymi a Zarządem MAN-a Bus w sprawie czasu pracy w 2010 roku. W negocjacjach brali udział przedstawiciele związków zawodowych zarówno ze Starachowic jak i z Poznania. Było to już trzecie spotkanie w tej sprawie. Negocjowana jest sprawa tak zwanego elastycznego czasu pracy w starachowickim i poznańskim zakładzie MAN-a. Ma to związek z fatalną sytuacją produkcyjną na pierwsze półrocze 2010 roku. Już dzisiaj wiadomo, że w pierwszym półroczu będzie aż 49 dni (392 godziny) przestoju. Uzgodniono, że dni te będą płatne, ale pracownicy będą je musieli odpracować w drugiej połowie roku. W czasie negocjacji uzgodniono, że pracownicy odpracują 240 godzin a pozostałe godziny będą pokryte częścią premii rocznej za 2010 rok i poprzez zorganizowanie przez pracodawcę w dni przestoju cyklu szkoleń. Na chwilę obecną pozostało jeszcze kilka spornych kwestii, które będą negocjowane podczas kolejnego spotkania. Niestety podpisanie porozumienia nie zapewnia pracy wszystkim pracownikom zatrudnionym w Starachowicach i Poznaniu. W Starachowicach utratą pracy zagrożonych jest około 260 osób. Nie dojdzie jednak do zwolnień grupowych, ale części pracowników nie będą przedłużane umowy o pracę. Jednak jak zapewnił prezes Michael Kobriger zarząd firmy dołoży wszelkich starań, aby jak najbardziej zminimalizować liczbę osób, z którymi zakład nie przedłuży umów.
2009-11-26T19:29:57+01:00
W dniu 23 listopada Hakan Samuelsson zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa zarządu MAN SE. Na komisarycznego następcę, na stanowisku prezesa zarządu firmy MAN SE, został powołany przez prezydium Rady Nadzorczej dr Georg Pachta-Reyhofen. Będzie on pełnił tę funkcję równolegle z wykonywanymi dotychczas obowiązkami Prezesa Zarządu firmy MAN Diesel SE. Hakan Samuelsson przyszedł do MAN-a w 2005 roku ze szwedzkiej Scanii gdzie pracował przez 23 lata. W roku 2006 Samuelsson podjął próbę przejęcia Scanii przez MAN-a, ale skończyło się to niepowodzeniem i spadkiem cen MAN-a, co z kolei umożliwiło Volkswagenowi kupno mniejszościowego pakietu akcji tej firmy. Zachodnie media spekulują, że decyzja Samuelssona związana jest z aferą łapówkarską, którą ujawniono w MAN-ie jak również z działaniami koncernu Volkswagen zmierzającymi do skonsolidowania trzech marek VW, MAN i Scania. Wiadomo, że Volkswagen, który ma znaczne udziały zarówno w MAN-ie jak i w Scanii (po około 30% akcji) od kilku lat stara się o stworzenie koncernu produkującego samochody ciężarowe w skład, którego weszłyby MAN, Siania i ciężarówkowe oddziały Volkswagena. Odejście Samulssona może przyspieszyć i ułatwić te działania gdyż był on przeciwny łączeniu firm i optował za samodzielnością MAN-a. Nie bez znaczenia jest kryzys na rynku pojazdów ciężarowych, który najprawdopodobniej wymusi na producentach ciężarówek decyzje, które pozwolą na zmniejszenie strat i ograniczenie kosztów. Na chwilę obecną nie jest wiadomo jak odejście Samuelssona wpłynie na segment autobusowy MAN-a. Miejmy nadzieję, że produkcja autobusów będzie w dalszym ciągu rozwijana.
Pt 20 Lis 2009, 7:08
Zmiana prezesa w PKC Group Poland
2009-11-20T07:08:58+01:00
Niespodziewanie w dniu 17 listopada odwołany został z funkcji prezesa PKC Group Poland Tomasz Sokolewicz, który funkcję tę sprawował od samego początku powstania tej firmy to znaczy od 1 stycznia 2009 roku, kiedy to starachowicki zakład MAN-a sprzedał fińskiemu koncernowi PKC Group wydział produkcji wiązek elektrycznych. Tomasz Sokolewicz w zasadzie tworzył firmę od podstaw przekształcając wydział w samodzielny zakład z jego kompletnymi strukturami dokonując jednocześnie licznych zmian organizacyjnych. W swojej pracy spotykała się z wieloma trudnościami, z których największą był (i jest nadal) bardzo duży spadek zamówień na wiązki elektryczne od przeżywającego kryzys MAN-a. Na chwilę obecną nie są znane powody odwołania Sokolewicza można się jedynie domyślać, że ma to związek z trudną sytuacją firmy, ale czy wina za ten stan leży po stronie Sokolewicza to jest sprawą dyskusyjną. Odwołanie odbyło się w niezbyt eleganckim stylu gdyż sam zainteresowany do ostatniej chwili nie był o takim zamiarze poinformowany. W dniu odwołania Sokolewicza powołany został nowy prezes PKC Group Poland. Jest nim Fin Janne Lampela. Już następnego dnia odbyło się spotkanie związków zawodowych z nowym prezesem. Miało one charakter zapoznawczy, ale NSZZ "Solidarność" zasygnalizowała, że już w najbliższym czasie chce rozmawiać na temat premii rocznej za 2009 rok i podwyżki płac na rok 2010. Kolejne spotkanie z Janne Lampelą odbędzie się w przyszłym tygodniu.
Śr 11 Lis 2009, 8:44
Zdjęć: 2
Święto Niepodległości
2009-11-11T08:44:18+01:00
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości odbyły się w Starachowicach w wyjątkowo niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Na dworze było zimno i padał rzęsisty deszcz. Uroczystość rozpoczęła się w kościele Świętej Trójcy Mszą Świętą, którą odprawił i homilię wygłosił ksiądz Józef Domański. Ksiądz Domański mówiąc o historii odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku nawiązywał do obecnej sytuacji w naszym kraju podkreślając, że nie wszystko jest tak jak być powinno. Po Mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości gdzie okolicznościowe przemówienia wygłosili posłowie Gosiewski i Lipiec. Następnie delegacje poszczególnych instytucji, organizacji i szkół złożyli wiązanki i zapalili znicze. W imieniu Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" w MAN STAR Trucks & Buses wiązankę złożyli: Jan Seweryn, Andrzej Kępiński i Krzysztof Wojtowicz. Poczet sztandarowy tworzyli: Piotr Piwko, Krzysztof Wojtowicz i Andrzej Kępiński.
Załóż konto Nie pamiętam hasła
Solidarność w
Dostęp do tych informacji mają tylko zalogowani użytkownicy
Ostatnio dodane
Ostatnio na forum
Przeciez ludzie dobrze zarabiaja, sa niewolnicy ktorzy przychodza wszystkie soboty i niedziele do pracy (to chyba nieleg...Dziś o 12:19 w wątku Place w PKC
Nie wińcie go za to że jest taki przystojny i że każda chciala z nim chociaż chwilę porozmawiaćDziś o 8:55 w wątku brygadzista a pracownik
Czy związki wreszcie wywalcza poważna podwyżkę plac na zakładzie czy będę olewać w tym temacie pracowników w t...Wczoraj o 16:05 w wątku Place w PKC
Statystyki
Dostęp do tych informacji mają tylko zalogowani użytkownicy
Top tygodnia
Dostęp do tych informacji mają tylko zalogowani użytkownicy