Pierwsze w tym roku zebranie Komisji Międzyzakładowej odbyło się w dniu 16 stycznia. Na wstępie zebrania przyjęto do Związku 11 nowych członków. Następnie przewodniczący Komisji Jan Seweryn przedstawił sytuację w zakładach, które Komisja obejmuje swoim działaniem. W MAN odbyło się pierwsze spotkanie w sprawie podwyżki wynagrodzeń. Było ono poświęcone omówieniu postulatów zgłoszonych przez „Solidarność”. Pozostałe związki zawodowe nie zgłosiły żadnych postulatów i uczestniczyły w spotkaniu w charakterze obserwatorów. Prezes Kobriger negatywnie ocenił propozycje płacowe „Solidarności” i stwierdził, że są one zbyt wygórowane. Według prezesa płace w firmie są na wysokim poziomie i są porównywane ze średnimi płacami w województwie świętokrzyskim. Prezes uważa, że postulatu o włączeniu 8% premii z tytułu oceny pracownika nie można zrealizować gdyż premia ta jest po to, aby motywować pracowników do dobrej pracy i ich rozwoju zawodowego. Prezes zaproponował podniesienie płacy zasadniczej o 2% i przeznaczenie 1% funduszu płac na podwyżki indywidualne. „Solidarność” negatywnie oceniła tę propozycję. Związek uważa, że jest ona mało poważna i zdecydowanie odbiega od oczekiwań pracowników. Komisja zdecydowała, że decyzje, co do ewentualnych działań podejmie po następnym spotkaniu, które ma się odbyć 23 stycznia. W PKC również odbyło się spotkanie w sprawie podwyżki wynagrodzeń, ale w rzeczywistości było ono bezcelowe gdyż Zarząd firmy nie był w ogóle do niego przygotowany. Przedstawiciele pracodawcy w ogóle nie ustosunkowali się do propozycji „Solidarności” ani nie przedstawili własnych propozycji, co do podwyżki płac, gdyż jak stwierdzili nie mają jeszcze informacji, co do wysokości funduszu, jaki firma może na podwyżkę wynagrodzeń przeznaczyć. Następne spotkanie ma się odbyć najprawdopodobniej pod koniec stycznia lub na początku lutego. W Gegenbauer w tej chwili w ogóle nie są prowadzone jakiekolwiek rozmowy płacowe gdyż firma w dalszym ciągu nie ma przedłużonego kontraktu na obsługę MAN-a. W dalszej części zebrania powołano Komisję Wyborczą do przeprowadzenia wyborów w Związku na kadencje 2018 – 2022. Do Komisji wybrano: Jerzego Boneckiego, Wojciecha Kamodę, Jan Seweryna i Andrzeja Kępińskiego. Wybory rozpoczną się już 25 stycznia w Gegenbauer a w kolejnych okręgach wyborczych w lutym według sporządzonego przez Komisję harmonogramu.

Śr 17 Sty 2018, 8:03