33 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego nasza Komisja Międzyzakładowa uczciła już 12 grudnia. O godzinie 14.45 pod tablicą poświęconą działaczom NSZZ „Solidarność” z Fabryki Samochodów Ciężarowych znajdującą się na Budynku Biurowca Głównego zebrał się cały Zarząd Związku w MAN. Obecny był też historyczny sztandar Komisji Fabrycznej NSZZ „Solidarność” w FSC. Poczet sztandaru stanowili Tomasz Wesołowski, Stanisław Moroń i Jan Dudzic. Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Jan Seweryn w okolicznościowym przemówieniu przypomniał jak przebiegał stan wojenny w Starachowicach. Represje stanu wojennego najbardziej dotknęły związkowców z FSC bo na trzynaście osób internowanych w dniu 13 grudnia 1981 roku aż 10 osób było właśnie z FSC. Najdramatyczniejszy przebieg miało internowanie Andrzeja Markowskiego. Do mieszania Markowskiego milicja weszła wyważając łomami drzwi. Andrzej Markowski zamierzał bronić się toporkiem a dzieci trzymały drzwi, co było by się dla córki Markowskiego tragicznie skończyło, bo łom przebił drzwi tuż obok jej pleców. W dniu 15 grudnia internowano kolejnego działacza z FSC Krzysztofa Nowaka a 16 grudnia internowano szefa starachowickiej delegatury Tomasza Ofmana. W sumie w pierwszych dnia stanu wojennego internowano w Starachowicach piętnaście osób w tym aż jedenaście z FSC. Było to swoiste „docenienie” działaczy „Solidarności” z tego zakładu...

za ich związkową i patriotyczną postawę. Po wystąpieniu Jana Seweryna związkowcy z Komisji Międzyzakładowej złożyli pod tablicą wiązanki i zapalili znicze. W dniu 13 grudnia związkowcy z Komisji Międzyzakładowej uczestniczyli w uroczystości nadania rondu koło Galardii imienia Zbigniewa Rafalskiego a także we Mszy Świętej, która w intencji ofiar stanu wojennego odprawiona została w kościele Wszystkich Świętych. Mszę celebrował i homilię wygłosił ksiądz proboszcz Marek Janas. Ksiądz proboszcz podkreślił szczególne znacznie NSZZ „Solidarność” w historii Polski a także w czasach obecnych. Po Mszy uczestnicy uroczystości przeszli pod tablicę poświęconą robotnikom pomordowanym przez władze komunistyczne gdzie zapalono znicze i złożono wiązanki. W imieniu naszej Komisji znicz zapalili Jan Seweryn i Andrzej Kępiński. Tutaj również Jan Seweryn krótko przypomniał jak przebiegały pierwsze godziny stanu wojennego w Starachowicach. Przewodniczący opowiedział o przebiegu internowania Andrzeja Markowskiego i poprosił go o wystąpienie przed zgromadzonymi. Markowskiego przywitano gromkimi brawami. Uroczystość zakończyło odśpiewanie hymnu. W uroczystości udział brały wszystkie cztery sztandary starachowickiej „Solidarności” w tym sztandar naszej Komisji Międzyzakładowej, którego poczet stanowili Krzysztof Wójtowicz, Stanisław Moroń i Mariusz Wolański.

Nie 14 Gru 2014, 10:09