W dniu 2 czerwca odbyło się comiesięczne zebranie Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność". Pierwszym punktem obrad było przyjęcie do Związku ośmiu nowych członków. Następnie przewodniczący Komisji Jan Seweryn omówił przebieg spotkania rad pracowników z polskich zakładów MAN-a, które odbyło się w Niepołomicach i przebieg Walnego Zebrania Delegatów Sekcji Krajowej Przemysłu Motoryzacyjnego NSZZ "Solidarność". Według przewodniczącego ważne jest, że "Solidarność" z MAN Bus w Starachowicach będzie reprezentowana w Radzie Sekcji jak również podczas Kongresu Metalowców NSZZ "Solidarność". Naszą organizację reprezentował będzie Jan Seweryn, który został wybrany do Rady SKPM i na delegata na Kongres Metalowców NSZZ "Solidarność. Delegatem na Kongres jest także Andrzej Kępiński. W dalszej części zebrania przewodniczący omówił sytuację w zakładach, które swoim działaniem obejmuje Komisja Międzyzakładowa. W MAN Bus sytuacja jest w zasadzie unormowana, chociaż w ostatnim czasie okazało się, że nastąpi pewne spowolnienie w odrabianiu dni przestojowych, ale spowodowane to jest trudnościami produkcyjnymi w Poznaniu. Z wypowiedzi poszczególnych członków Komisji wynika, że w niektórych wydziałach występują napięcia pomiędzy pracownikami a nadzorem. Kolejną sprawą jest to, że Zarząd firmy zamierza wprowadzić zmiany w Regulaminie Pracy bez zgody związków zawodowych. W PKC GROUP Poland panuje nerwowa atmosfera spowodowana brakiem podwyżek płac. W sprawie podwyżek "Solidarność" wystosowała do Zarządu PKC pismo z żądaniem podniesienia płac wszystkich pracowników o 150 zł. Związek oczekuje na odpowiedź na postulaty do 10 czerwca. Po tym terminie Komisja Międzyzakładowa podejmie decyzje, co do dalszych działań. W firmie Gegenbauer świadczenie urlopowe zostanie wypłacone tak jak w MAN-ie i w PKC przy wypłacie za czerwiec. Kolejną sprawa, którą poruszył J. Seweryn było Walne Zebranie Delegatów Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność", które odbędzie się w dniu 29 czerwca w Kielcach. Naszą Komisję reprezentować tam będzie sześciu delegatów. Komisja zdecydowała o przeznaczeniu 1 tysiąca złotych na pomoc ofiarom powodzi. Zdecydowano także o uruchomieniu loterii, w której członkowie "Solidarności" będą mieli szansę wygrać cenne nagrody. Omówiono przygotowania wycieczki do Warszawy do grobu księdza Jerzego Popiełuszki i na Zamek Królewski. Ważnym punktem zebrania była sprawa przygotowań do obchodów XXX rocznicy powstania NSZZ "Solidarność". W tym roku starachowickie obchody rocznicy odbędą się w dniu 28 sierpnia przed Biurowcem Głównym MAN-a a ich organizatorem będzie nasza Komisja Międzyzakładowa. Głównymi punktami uroczystości będzie Msza Święta, która zostanie odprawiona przed Biurowcem i odsłonięcie na Biurowcu tablicy upamiętniającej pracowników Fabryki Samochodów Ciężarowych, którzy tworzyli i działali w NSZZ "Solidarność" w latach 1980-1989. Na uroczystość zaproszone zostaną władze miasta i powiatu a także wszyscy mieszkańcy Starachowic, którzy czują się z "Solidarnością" związani. Po uroczystości oficjalnej odbędzie się festyn na stadionie miejskim, podczas którego do zabawy przygrywał będzie zespół muzyczny. Jedną z atrakcji festynu będzie losowanie nagrody wśród uczestników loterii. W najbliższych dniach Komisja wystąpi do starachowickiego PCK o nadanie odznaczeń dla członków Autonomicznego Klubu Honorowego Dawcy Krwi, którzy szczególnie zasłużyli się w honorowym krwiodawstwie.
Pt 4 Cze 2010, 13:51