Zmień na ciemny motyw
Korzystanie z forum oznacza zapoznanie się i akceptację Regulaminu
przez , Nigdy 26
Janseweryn 7.03.2018, 17:35
Jest członkiem związku
Napisał 2381 posty
Cytowany 679 razy
Oznaczony w 7 postach


Punkty: 3 (+7/-2)
Xxx napisał(a): Można zmusić pracownika do przyjścia do pracy w dzień hormonogramowo wolny?
Jeżeli jest to praca nadliczbowa to tak.
Napisane z wersji desktopowej
Janseweryn 7.03.2018, 18:50
Jest członkiem związku
Napisał 2381 posty
Cytowany 679 razy
Oznaczony w 7 postach


Punkty: 3 (+7/-2)
Gość napisał(a): Panie Janku ewentualnie koledzy jaki jest teraz okres na wykorzystanie urlopu ojcowskiego ? Rok czy dwa ?
Do 24 miesięcy od urodzenia się dziecka.
Napisane z wersji desktopowej
Reklama
Reklamy nie są wyświetlane, jeśli posiadasz zweryfikowane konto członka związku
Niedoinformowany 7.03.2018, 20:19
Janseweryn napisał: Jeżeli jest to praca nadliczbowa to tak.
Dzień dobry Panie Janie,
Na wstępie chciałbym zaznaczyć że nie jestem ekspertem z dziedziny prawa pracy, ani też nie znam w 100% porozumień pomiędzy pracownikami a MAN.


Jednak wydaje mi się że warunki jakie muszą być spełnione żeby pracodawca mógł nakazać pracę w godzinach nadliczbowych określona jest w Ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. Przewiduje ona następujące przyczyny rozd. 5 Art.151.§ 1:

1) w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,

2) wynikająca ze szczególnych potrzeb pracodawcy (nie dotyczy to pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia).

W związku z tym mam pytanie na jakiej podstawie MAN może wymagać od pracownika pracy w godzinach nadliczbowych ? Czy to wynika z jakiś innych umów porozumień, bo przyznam się że tego nie rozumiem.
Napisane z wersji desktopowej
Janseweryn 8.03.2018, 9:34
Jest członkiem związku
Napisał 2381 posty
Cytowany 679 razy
Oznaczony w 7 postach


Punkty: 3 (+7/-2)
Gość napisał(a): Czyli mogę mieć wolne w harmonogramie ale może mi kazać przyjść za setki?
Tak.
Napisane z wersji desktopowej
Janseweryn 8.03.2018, 9:40
Jest członkiem związku
Napisał 2381 posty
Cytowany 679 razy
Oznaczony w 7 postach


Punkty: 3 (+7/-2)
Niedoinformowany napisał(a): Dzień dobry Panie Janie,
Na wstępie chciałbym zaznaczyć że nie jestem ekspertem z dziedziny prawa pracy, ani też nie znam w 100% porozumień pomiędzy pracownikami a MAN.


Jednak wydaje mi się że warunki jakie muszą być spełnione żeby pracodawca mógł nakazać pracę w godzinach nadliczbowych określona jest w Ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. Przewiduje ona następujące przyczyny rozd. 5 Art.151.§ 1:

1) w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,

2) wynikająca ze szczególnych potrzeb pracodawcy (nie dotyczy to pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia).

W związku z tym mam pytanie na jakiej podstawie MAN może wymagać od pracownika pracy w godzinach nadliczbowych ? Czy to wynika z jakiś innych umów porozumień, bo przyznam się że tego nie rozumiem.
Nie ma zadnych innych porozumień. To wynika z zapisów Kodeksu Pracy które sam cytujesz. "Szczególne potrzeby pracodacy" to jest ten punkt.
Napisane z wersji desktopowej
Janseweryn 8.03.2018, 11:11
Jest członkiem związku
Napisał 2381 posty
Cytowany 679 razy
Oznaczony w 7 postach


Punkty: 3 (+7/-2)
Gość napisał(a): Szczególnie potrzeby firmy dotyczą pracy w nadgodzinach a nie w dzień wolny od pracy
Akurat tak jest. Radzę poczytać Kodeks Pracy.
Napisane z wersji desktopowej
Janseweryn 8.03.2018, 17:32
Jest członkiem związku
Napisał 2381 posty
Cytowany 679 razy
Oznaczony w 7 postach


Punkty: 3 (+7/-2)
Gość napisał(a): Mam wrażenie że to stwierdzenie Szczególne Potrzeby Pracodawcy jest trochę nie konkretne. To że film weźmie za dużą liczbę zleceń to ma znaczyć że jesteśmy niewolnikami?
Moim zdaniem pracodawca źle to interpretuje
w ten sposób wszystko można tak tłumaczyć
Interpretuje tak jak mu wygodnie, ale jest na prawie. Niestety.
Napisane z wersji desktopowej
Janseweryn 8.03.2018, 17:45
Jest członkiem związku
Napisał 2381 posty
Cytowany 679 razy
Oznaczony w 7 postach


Punkty: 3 (+7/-2)
Gość napisał(a): Może by zrobić coś z tym żeby pracownik był pracownikiem a nie niewolnikiem. "Szczególne potrzeby firmy" ten punkt nie ma żadnej interpretacji
Nic z tym zrobić nie można bo Kodeks Pracy to ustawa Sejmowa. To Sejm decyduje jaki ta ustawa ma kształt.
Napisane z wersji desktopowej
Janseweryn 9.03.2018, 13:13
Jest członkiem związku
Napisał 2381 posty
Cytowany 679 razy
Oznaczony w 7 postach


Punkty: 3 (+7/-2)
Gość napisał(a): I nie da się zrobić tego żadnym porozumieniem z pracodawcą?
Można by było to zrobić, ale pracodawca nie będzie tym zainteresowany.
Napisane z wersji desktopowej
Janseweryn 11.03.2018, 18:45
Jest członkiem związku
Napisał 2381 posty
Cytowany 679 razy
Oznaczony w 7 postach


Punkty: 3 (+7/-2)
Gość napisał(a): A planowany urlop można cofnąć?
Można. W uzasadnionym przypadku.
Napisane z wersji desktopowej